A kezdeményezés

A TEDx Danubia az alábbiakban fogalmazta meg a kezdeményezés célját.

A TEDxConversations program fő célja az, hogy hozzájáruljon a hazai párbeszéd-kultúra fejlődéséhez. A program legfontosabb elemei a résztvevők által szervezett beszélgetések, melyek közös jelenünk és jövőnk szempontjából megvitatásra érdemes témákat dolgoznak fel csoportos, konstruktív párbeszédek által.
A programban résztvevők feltett szándéka, hogy az eseményeket - a TED szellemiségéhez hűen - a szabad, értelmes és nyitott felfedezés, a megértés vágya hassa át, hogy azok közös útkeresésünkről, igazi kérdésekről és pozitív összegű játszmákról szóljanak, tisztán és hátsó szándékok nélkül.
Alapvető célunk, hogy az eseményekre meghívott vendégek mindegyike árnyaltabb és részletgazdagabb elképzeléssel távozzon az adott témáról, mint amivel érkezett. Hiszünk abban, hogy az érdemes témák több szempontból történő megvizsgálása és a konstruktív vita-módszerek alkalmazása révén fokozatosan színvonalasabbá válik majd a hazai párbeszéd- és vitakultúra.

Fogalom definíciók:
1) TED (www.ted.com)
A TED (Technology, Entertainment, Design) egy nonprofit szervezet és különleges konferenciasorozat, amely elkötelezett az Ideas Worth Spreading („Gondolatok, amelyeket érdemes terjeszteni”) eszméje mellett. A TED konferenciák a 18 perces vagy rövidebb, gondolatébresztő és szórakoztató előadásokkal rendkívül intenzív és inspiráló élményt jelentenek. A TED teljesen megváltoztatta, más dimenzióba emelte a korábban megszokott konferenciaélményt, így vált a világ talán legizgalmasabb, legkeresettebb és legkomolyabb, nem szigorúan szakmai jellegű konferenciájává. A TED konferenciákon az előadásokról videó készül, amik az események után elérhetőek a TED.com oldalon.
A TED 30 éve indult Kaliforniából egy kis, exkluzív és különleges konferenciaként, de mára világszerte fogalommá és számos világméretű kezdeményezés táptalajává vált. Rengeteg ismert és kevésbé ismert előadó lépett már TED-színpadra, gyakran éppen a tőlük megszokottól teljesen eltérő, gondolatébresztő, provokatív előadásokkal: Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Paul Simon, Sir Richard Branson, Elizabeth Gilbert, Philippe Starck, Alain de Botton, Isabel Allende, Gordon Brown, David Deutsch vagy Bono, és sok más híres, akár ellentmondásos személy is csatlakozott az előadók és egyúttal a közönség soraihoz.
A TED közönsége jellemzően heterogén háttérből érkezik, nyitott, intelligens, jó szándékú és társadalmilag aktív. A háttérben egy nonprofit szervezet áll: legfőbb célja, hogy az Ideas Worth Spreading szellemében, a határokon minden értelemben átívelően, az élet legkülönfélébb területeiről és a világ minden tájáról összegyűjtse a legérdekesebb, legtartalmasabb, leginnovatívabb és leginspirálóbb gondolkodókat és alkotókat. Számukra a TED olyan intenzív és stimuláló közeget teremt, ahol egymást és egymás által a világot és önmagukat jobban megismerhetik, amely képes megtermékenyíteni és gazdagítani gondolkodásukat, s ezáltal új megoldásokhoz és projektekhez vezet.
2) TEDxDanubia (www.tedxdanubia.com)
A TEDxDanubia a mára fogalommá vált nemzetközi TED konferencia első önálló szervezésben megvalósult hivatalos magyarországi változata. A TEDxDanubia először 2010 januárjában Budapesten, sokak önzetlen és nagyra értékelt segítségével került megrendezésre. A rendezvénysorozat 2016-ig kilenc alkalommal nyitotta meg kapuit a közönség felé.
A konferenciasorozat célja, hogy az élet különböző területeiről összesűrítse az ország - és a világ - számunkra elérhető legizgalmasabb, leginnovatívabb és leginspirálóbb gondolkodóit és alkotóit, akiknek így lehetőségük nyílik gondolataik megosztására - és akik által a közönség is új területek felé nyithat és az új ötletekből merítkezhet.
3) TEDxConversations program
A TEDxConversations programot a TEDxDanubia 2016-ban indította. Első körben 30, a TED világához, gondolatiságához közel álló személy került be a programba, melynek lényege, hogy hazánkban olyan új párbeszédek induljanak, melyek hatására a körülöttünk lévő világ jobbá válhat. A program keretében a résztvevő nagykövetek évente négy, előre megállapodott időpontból szabadon választva három alkalommal egyfajta TEDx Szalont szerveznek: informális, baráti hangvételű összejöveteleket célzott, izgalmas beszélgetésekkel.



Témák és időpontok


2016. szeptember 23.  - Is social constructive or destructive?

2016. november 25. - What does good parenting mean in the 21st century?

2017. február 10. - Is there anything we can really do about saving the planet for and from ourselves?

2017. április 21. - What does a healthy life mean?